Популарно на 365

Експлицитно и реално: Најдобрите фотографии од породувања

Доаѓањето на свет веројатно никогаш го немате видено во вакво светло.

Луксузниот фустан на Ив Сен Лорен (инспириран од баба ти)

Една од најголемите модни куќи - француската Yves Saint Laurent („Ив Сен Лорен“), заслужено јаде сериозен сеир на интернет.

Со валкани игри до Оскарот

Оскарите не поминуваат без валкани игри, а најчеста форма е влијаењето врз групата на гласачи, поточно врз 6-те илјади членови на жирито кои одлучуваат кој ќе ја добие престижната награда.

ВИДЕО: 99-годишник vs. 92-годишник во спринт трка

Ветеранот од Втората светска војна - 99-годишниот Орвил Роџерс, победи на USATF Masters Indoor првенството. Лут ривал му беше 92 годишниот Џексон Хемфил. Победникот се одлучуваше во фото-финиш.

Ќе му се вратиме ли на канибализмот?

Ако некогаш сте замислиле ситуација која би ве принудила на тоа да се оддадете на канибализам, веројатно сте помислиле на баш тешки околности. Да...

Вистински архивски снимки од „Денот Д“ и инвазијата на Нормандија

Сте го гледале „Спасувањето на војникот Рајан“, а сигурно знаете и за десантот во Нормандија. Но малкумина ги гледале вистинските архивски снимки од касапницата на Омаха Бич, кои се користени и од самиот Стивен Спилберг при снимањето на филмот.

Уникатна шведска компанија: 40 вработени, а ниту еден шеф

Многумина веднаш ќе се истрчаат дека без шеф ништо не бидува, ама не и вработените на шведската софтверска компанија Crisp.

Човекот што секој ден им носи вода и живот на животните во Кенија

Кога тлото ќе почне да се тресе под тркалата на неговиот камион полн со 3.000 галони свежа вода, слоновите, бафалата, антилопите и зебрите доаѓаат со трчање. Го познаваат по звукот на моторот.

Зошто Азијците јадат со стапчиња?

Еден од факторите е тоа што на Кина ѝ се случил популациски бум.

Малку познато: И пионите во шахот имаат свои имиња

Колку знаете за шахот? Ако сте фан, веројатно многу. Но дали знаевте дека некогаш одамна, секој од пионите имал свое име/титула?

Откачена симулација во прво лице што ќе ви долови колку е голема вселената

Да, сме виделе обиди реалниот размер да се прикаже во видео симулации, кои преку одзумирање се обидуваат да ги споредат големините и дистанците меѓу планетите. Но, оваа симулација е поинаква.

Бесплатни нешта на Интернет што треба да ги ѕирнете

Колку и да го користиме за глупости, интернетот е сé уште извонредно место каде што можете да најдете многу корисни нешта. И тоа бесплатни.

Зошто всушност е потребен Airplane mode додека летате?

Со така голем напредок во технологијата за време на летовите, зошто мобилните телефони сé уште се ограничени на Airplane mode т.е. „режим на летање“?

„Модерно“ општество

Брехт Ванденбрук - белгиски уметник кој брилијантно ја рефлектира потемната реалност од модерното општество. Следуваат илустрации што гледаат од поинаков агол.

Објаснето секое возило од колоната на американскиот претседател

Претседателската моторизирана безбедносна придружба е веројатно најсофистицираната форма на транспорт. И е логистички кошмар.
- реклами -

Ново на 365