Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

365.com.mk | October 23, 2014

На врв

Најгоре

Македонија

Maкедонски камионџија ќе ви го разубави денот

21 октомври, 2014 |

Андруш Ангелковски е пример за тоа како работата може да се работи со песна и  низ насмевка.

Повеќе…

Што е лојалност, според учебникот по Граѓанско право за 8-мо одделение?

20 октомври, 2014 |

Учебникот по Граѓанско право за 8-мо одделение дава доста контроверзна дефиниција за граѓанската лојалност како нужна потреба, и по цена на слободата. Повеќе…

Слободен четврток

20 октомври, 2014 |

Овој четврток, 23 октомври се празнува Денот на Македонската револуционерна борба. Повеќе…

По грешка: Изградиле луксузна палата на туѓ имот

18 октомври, 2014 |

Новоизградената мега-палата на еден брачен пар од Флорида се претвори во мега-кошмар. Повеќе…

Јун Сун На ја маѓепса македонската публика на Скопје џез фестивал

17 октомври, 2014 |

Откога го отвори и ги претстави неколкуте освежувања и изненадувања на овогодинешниот 33-ти Скопски џез фестивал во Универзалната сала , директорот Оливер Белопета го најави и прекрасното дуо на јужно-корејската џез-вокалистка Јун Сун На и шведскиот гитарист Улф Вакениус.  Повеќе…

Прво „Кај Маршалот“, после кај Путин

17 октомври, 2014 |

Сигурно сите сте слушнале за кафеаната „Кај Маршалот“, но знаете ли дека во Скопје, можете да пиете кафе кај Путин. Повеќе…

Исто како лани – Скопје повторно се гуши во смог

16 октомври, 2014 |

Минатата зима постојано се зборуваше за нивото на загадување во Скопје, па оваа грејна сезона не започнува поразлично. Повеќе…

„Светот минус тебе во него, она што останува, малку е“

16 октомври, 2014 |

На денешен ден Тоше Проески, на 26 години, трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа на автопатот Загреб – Липовац, кај Нова Градишка, во Хрватска.  Повеќе…

Се бараат статисти за филмот на Шербеџија

13 октомври, 2014 |

За потребите на снимањето на филмот „Ослободување на Скопје“ во режија на Раде Шербеџија, што ќе започне со снимање на 31 октомври на повеќе локации низ Македонија, ќе се одржат отворени аудиции за статисти од сите возрасти. Повеќе…

Македонски народни мудрости

10 октомври, 2014 |

Македонските народни мудрости изобилуваат со вистинска мудрост, дијалекти, па и здраворазумен хумор. Повеќе…

Како да се заштитиме од Ебола?

10 октомври, 2014 |

Откако вчера почина Британец во Скопје, под сомнеж дека се работи за ебола, загриженоста започна да расте. Повеќе…

365 тема: Кога работната седмица би траела 4 дена

10 октомври, 2014 |

Можеме ли да работиме помалку и да ги задржиме истите приходи? Повеќе…

Слатко бебе мајмун од скопската зоолошка градина е третирано како дете

8 октомври, 2014 |

„Моето име е Горан Анастасовски и сум хонорарен фотограф од Македонија. Ја сакам природата и дивите животни, иако го надоместувам недостатокот на диви животни во мојата околина со земање на слики од животните во блиската зоолошка. Еден ден наидов на прекрасна приказна од еден жител на зоолошката градина во Скопје- бебето бабун Лука.“- вака започнува статијата која Горан ја направил за познатиот сајт „BoredPanda“. Повеќе…

Почувствуван земјотрес во Скопје

7 октомври, 2014 |

Слаб земјотрес во Скопје беше почувствуван во 12.45 минути попладнево. Повеќе…

Програма за Бела ноќ 2014: Одберете каде ќе излезете

3 октомври, 2014 |

Утревечер, ноќта помеѓу 4-ти и 5-ти октомври, по десетти пат се организира традиционалната манифестација „Бела ноќ“, во која своето учество го зазема голем број на културни институции и национални установи кои ќе ги отворат своите врати за посетителите до раните утрински часови. Повеќе…