Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

365.com.mk | March 1, 2015

Scroll to top

Top

Македонија

Кој се врти: Земјата или Сонцето? – Американците не знаат, Европејците бетер

24 February, 2015 |

Иако живеат во една од најбогатите земји во светот, Американците се мета на потсмев заради нивната неедуцираност и немање појма од живот, а особено од наука. Повеќе

Повик за млади поети : „Поезија во глувата соба“ на Студент ФМ

21 February, 2015 |

Студент ФМ 92,9, радиото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ по четврти пат го распишува конкурсот за избор на најдобар млад поет дебитант – „Поезија во глувата соба“. Повеќе

Аудиција за нова играна серија за деца

21 February, 2015 |

Креативниот Центар Тинтири–Минтири во соработка со „Аурипигмент продукција“ организира аудиција за деца на возраст од 6 до 14 години, заради потребите на снимањето на новата македонска играно – анимирана серија за деца. Повеќе

Спомен куќата на Тоше, добитник на награда за архитектура

18 February, 2015 |

Спомен домот на македонската музичка легенда Тоше Проески во Крушево како официјален претставник на Макеоднија на 20. февруари, на свеченото отворање на изложбата на АСА – Асоцијацијата на спрските архитекти, ќе ја добие наградата за архитектира „Милан Злоковиќ” , пренесува специјализираната страница за архитектура Marh.mk. Повеќе

Кили со видео порака ги поддржи студентите

16 February, 2015 | | One Comment

Македонскиот актер Кили, кој во моментов се наоѓа во Еквадор со видео ги поздрави студентите, обраќајќи се кон студентскиот пленум. Повеќе

Kaко изгледале Југословените во очите на Американците во 1986 година?

16 February, 2015 |

Уште во 1965 година магазинот „Тајм“ ја опишал Југославија како земја на Маркс, но и Гручо Маркс, бидејќи во нашиот социјализам се пиела кока-кола, се гледале холивудски филмови, се слушале џез и рокенрол, а на малите екрани сме гледале „Долго топло лето“. Повеќе

Судентите продолжија со „окупацијата“ на факултетите

13 February, 2015 |

Втора вечер по ред студентите ја поминаа на факултетите на УКИМ и на техничките факултети во Скопје, во знак на протест против новиот закон за високо образование, каде прогласија автономни зони. Повеќе

Новиот Бил Гејтс веќе е роден и тоа во Македонија

12 February, 2015 |

Младиот компјутерски гениј Марко Чаласан од Македонија, го положи последниот испит во Љубљана и стана најмладиот Мајкрософт систем инженер. Повеќе

Карпошови перверзни муабети

12 February, 2015 |

До нас е или ова звучи малку „валкано“? :) Повеќе

Апел за помош на настраданото население од поплавените подрачја во Македонија

5 February, 2015 |

Поројните врнежи од дожд и зголемениот водостој на реките во земјата, предизвикаа поплави на населени места и плодни површини во неколку региони во земјата. Повеќе

Скопје активно се подготвува за најавеното невреме

30 January, 2015 |

Градот Скопје и Штабот за заштита и спасување на град Скопје се подготвени да се справат со последиците од невремето со обилни дождови што се најавува дека ќе ја зафати територијата на нашата земја во наредните денови. Повеќе

Четврта победа на Македонија: „Диви“ ги спитоми Австријците

23 January, 2015 |

Македонската ракометна репрезентација со триумф ја заврши групната фаза на СП во Катар, славејќи со 36-32 над Австрија за заслужено освојување на второто место во групата Б. Повеќе

Денеска е Свети Јован Крстител

20 January, 2015 |

Јован Крстител или Јован Претеча е  важен светец во христијанството, братучед на Исус Христос, според евангелието на Лука и човекот кој што го крстил Исус во реката Јордан. Повеќе

Тензична и неизвесна игра: Македонија ја совлада Босна

19 January, 2015 |

И третиот меч на мундијалот во Катар заврши со победа откако денеска Mакедонија го совлада тимот на Босна и Херцеговина со резултат од 25 – 22. Повеќе

Qatar 2015 во живо

16 January, 2015 |