Музика

Погледите на животот на еден 66-годишен диџеј

Лери Вајсман има 66 години, и работи како диџеј во Вилијамсбург во Бруклин, Њујорк. Го знаат како диџеј PreSkool.  Се преселил во Њујорк во 90-тите, а...

ВИДЕО: 77 секунди здраво рапување во еден здив

Секоја недела, музичарот Mac Lethal („смртоносен“) прифаќа нов предизвик од неговите subscriber-и на YouTube. Еден од тие предизвици беше да рапува 90 секунди во еден...

Како Еминем ја напиша Lose Yourself

Низ своите стихови Еминем самиот си кажува дека пишувал и во автобус, некогаш со испотени дланки, секогаш кога ќе го пукне инспирација, а и...

Заборавените фотографии од Боб Марли на Јамајка во 1970-тите

Во 1970-тите на Јамајка, фотографката Естер Андерсон имаше чест да ја фотографира најголемата реге икона - опуштениот Боб Марли, меѓу пријателите, покрај океанот. Денес тие фотографии, направени...

Дејвид Боуви во интервју од 1999-та: Интернетот е вонземјанин на Земјата

Во 1999 година, Дејвид Боуви даваше интервју за БиБиСи. Рече дека ако бил дете од 90-тите, немало да стане поп-ѕвезда, туку најверојатно опседнат со...

Продале музички албум без музика, заработиле 20.000 долари

  До скоро, на Spotify имавте прилика да купите албум од американскиот фанк бенд Vulfpeck и сто пати да се покаете што сте ги дале...

Radio Garden: Па може и нема подобра платформа за слушање радио станици од светот

Дизајнирана од Studio Moniker од Амстердам, а развиена во холандискиот Институт за звук и визија, Radio Garden е меѓу најдобрите платформи за закачување на повеќето поголеми...

Топ тема – деновиве пред 10 години: Средба Груевски – Иги Поп

”Dobio sam majcu u tri boje bojenu stigla mi je iz Amerike iz Njujorske drzave A na njoj pise jao sto volim Iggy Pop na njoj pise Iggy Pop” А толку симпатично...

Видео: Еминем за глувонеми

Ако раперите не мафтаа само апстрактно со рацете, и наместо тоа пробуваа да го објаснат тоа што го зборуваа во песните, веројатно ќе изгледаше вака. За...
video

Анимација на Two Went to Sleep на Леонард Коен

Анимирано интервју со Леонард Коен во кое тој лично ја чита неговата поема Two Went to Sleep, но и ja раскажува приказната за Sisters of Mercy.

Прошталното писмо на Леонард Коен до неговата сакана муза Мариен

Отиде уште една музичка легенда. На 82-годишна возраст почина Леонард Коен - еден од највлијателните музичари/текстописци, современик од 1960-тите на имиња како Боб Дилан и...

Мишо Ковач ќе пичи на Марс

Колку прекрасно време да се биде жив! Ние може да сме таа среќна генерација што ќе дочека стихот „Poljubi zemlju po kojoj hodaš, ne diraj...

Теремин – извонредниот музички инструмент што никогаш не го допираш

Обично е лесно да ги категоризираш музичките инструменти во нивните соодветни категории: дувачки, жичани или ударни. Ама каде ќе категоризираш музички инструмент што всушност никогаш...

Боб Дилан: Нобелот не му бега, ама може да остане без парите

Многу од писателите би ја дале десната рака за да добијат 1 милион долари за едно предавање, пишува новинската агенција „Ројтерс“. Но, молкот на Дилан -...
- реклами -

Ново на 365