Книги

Фиктивните дроги во филмовите и литературата

Фантазијата е богата, па и со дроги. Некои би било фино да ги имаме, други би било катастрофа. За арно или за лошо, засега...

Откако Трамп стана претседател, Орвеловата „1984“ се продава „како алва“

1984 - светски познатиот антиутопичен политички роман од Џорџ Орвел, напишан пред точно 68 години, забележува рекордна продажба на сајтот на Amazon во последните...

Што читаше Македонецот во 2016, според Google

Студентскиот портал Факултети.мк ги издвои најгугланите поими во Македонија во 2016 година, со посебен фокус на тие за кои имало најголем интерес во споредба со претходните...

Данил Хармс: Човекот што сакал да биде повисок

Еднаш еден човек со просечна висина рекол: „Би дал сé само да можев да бидам барем малку повисок“. Уште не завршил со реченицата, кога пред...

И Лав Толстој бил вегетаријанец

Лав Толстој е еден од најзначајните руски писатели и нема потреба постојано да се пишува за најважните детали од неговиот живот или неговите литературни...

Орвел vs. Хаксли: Од што се плашеа

„Орвел најмногу се плашеше од тие што ќе ги забранат книгите.“ „Хаксли најмногу се плашеше од тоа дека ќе нема потреба да се забранат книгите,...
video

Не сме Брејк, ама сите приказни исти се

Што имаат заедничко Индијанците, Исус и суперхероите?
video

Анимација на Two Went to Sleep на Леонард Коен

Анимирано интервју со Леонард Коен во кое тој лично ја чита неговата поема Two Went to Sleep, но и ja раскажува приказната за Sisters of Mercy.

Избегнувајте ги празните приказни на тривијалните луѓе и лошото друштво

Една од препреките кои пречат да се научи вештината на постоењето е и препуштањето на празни, тривијални разговори. Што значи тривијално? Буквално - oпштопристапно (од...

Мехмед Меша Селимович: За курвите наречени „ улизувачи “

„ Улизувачи - тоа за мене се најлошите луѓе на светот, најштетните, најрасипаните. Тие поддржуваат секаква власт, тие и се власт, тие сејат страв...

Познати современи автори кои одбиваат да користат модерна технологија

Тешко е денес да се замисли некој да не користи компјутер или лаптоп, особено ако зборуваме за некој што многу пишува, било да е...

Окултни симболи и илустрации на Ѓаволот во книга од 18-ти век

Демонскиве суштества презентирани овде се илустрирани во „Compendium rarissimum totius Artis Magicae sistematisatae per celeberrimos Artis hujus Magistros“ - ретка книга која зборува за...

Албер Ками – фудбалерот

Да, Ками е нобеловец по литература и еден од најпознатите филозофи, ама за малку ќе го знаевме можеби како фудбалска ѕвезда, или ако ништо...

Боб Дилан: Нобелот не му бега, ама може да остане без парите

Многу од писателите би ја дале десната рака за да добијат 1 милион долари за едно предавање, пишува новинската агенција „Ројтерс“. Но, молкот на Дилан -...
- реклами -

Ново на 365