Фотографија

На одмор во Романија (Галерија)

Кога разговараме за хотелите на море низ Европа, доста туристи се жалат на тоа дека не прават ништо друго освен што лежат на плажа...

Токио на ЛСД

Добро знаеме сите дека Токио е градот што ни ги буди сетилата. Фотографот Хавиер Портела вади нова серија фотографии Tokyo’s Glow во која уште...

Фотографии сликани со опрема стара 160 години

Модерниве фотографи се оштрат стриктно на последната, најмодерната технологија. Жил Клеман сака да ги задржи класичните елементи. Жил вели дека сака да слика со опрема...

И не е сè така црно во Северна Кореја

Без никаков сомнеж Северна Кореја е тешко место за живеење. Според проценките на ОН во оваа држава се наоѓаат околу 120 000 политички затвореници...

Портрети и документарни фотографии од војната во Украина

Од почетокот на војната во Украина во 2014 речиси 10 000 лица го загубија животот а повеќе од 20 000 се повредени, Иако украинската...

Човекот што ги сликаше легендарните фотографии со Џордан

Ако твојот омилен спортист бил активен во последните 50 години, шансите се огромни дека го има фотографирано фотографот Волтер Лус. Овој великан на спортската фотографија...

Животот во бордел во Бангладеш

Порано годинава, фотографката Сандра Хојн отпатувала во Бангладеш, каде што поминала еден месец во и околу борделот Кандапара, фотографирајќи ги неговите жители. Овој бордел е еден...

Фотографија наместо зборови: Петгодишното Сиријче извлечено од урнатините на Алепо

Дека фотографијата знае да зборува погласно од било кои зборови, покрај таа на Ким Пук или таа на Ајлан Курди, доказ е и оваа,...

Бангладеш од горе

Шамим Шориф Сусом доаѓа од едно прекрасно и зелено парче од Јужна Азија - од Бангладеш. По професија е пилот, а по „убедување“ -...

(Дејвид Духовни и Алек Болдвин) За политичката импотентност и папараците

Ако го прашате Алек Болдвин што мисли за папараците, прво манијачки ќе се изнасмее, па длабоко ќе воздивне, па ќе се впушти во остар...

Лалињата на Холандија

Бернхард Ланг од Германија фотографира од птичја перспектива и главно се фокусира на „контрастот помеѓу убавината на Земјата и импактот на луѓето врз неа“....

Најдобрите дрон фотографии на третиот International Drone Photography

Дроновите одбележуваат нова ера во фотографијата и снимањето видеа. Некогаш воздушните фотографии од птичја перспектива беа привилегија само на големите компании, но сега стануваат...

Крутата графика на Лондон

Во фото-серијата на Руперт Вандервел - Geometrix, Лондон е безмилосно прикажан во црно и бело. Фотографот ја истражува урбаната позадина и човековата форма, користејќи...

Градови во капка

Приказната на Душан Станојчевиќ почнува во родниот Белград пред некои 15 години, на неговиот прозор. Во меѓувреме, тој ја чува својата техника скриена од...

Светските туристички атракции погледнати во погрешен правец

Тие што посетиле некои од големите светски туристички атракции, знаат дека да се направи фотографија без пред објективот да ти се испречат селфи стиковите...
- реклами -

Ново на 365