Филм

Со валкани игри до Оскарот

Оскарите не поминуваат без валкани игри, а најчеста форма е влијаењето врз групата на гласачи, поточно врз 6-те илјади членови на жирито кои одлучуваат кој ќе ја добие престижната награда.

Како Дизни ги прилагодува анимираните филмови за странска публика

Измени не се прават само заради јазичните бариери, туку и заради културните разлики.
video

Најдобрите визуелни ефекти се тие што не ги гледате

Иако визуелните ефекти во филмот напреднаа страшно многу во последниве години, повеќето ќе речат „А бе штознам, пак делува вештачки“. Но всушност, тоа се...

Краток владин анти-ЛСД хорор филм од 1969 година

Во доцните 1960-ти, компанијата Lockheed Corporation (денес Lockheed Martin) - добавувач на владата на САД, која инаку се бавеше со воени летала, воена опрема, воена...

Фиктивните дроги во филмовите и литературата

Фантазијата е богата, па и со дроги. Некои би било фино да ги имаме, други би било катастрофа. За арно или за лошо, засега...

Ќе ни ја гасат омилената секција на IMDB.com

Не треба да објаснуваме што е IMDB.com, нели? Тие што не знаат, нема ни да ги интересира оваа вест. За добар дел од останатите следи...

Вистинската приказна зад Midnight Express: Човекот што лежеше доживотна во Турција за шверц на...

Како што и самиот признава, Били Хејс ја раскажува истата „срање приказна“ веќе 40 години. Ама приказната е добра, а и Хејс добро ја...

Сите филмски референци во „Ла Ла Ленд“

И човек што нема гледано многу мјузикли ќе познае дека добар дел од „Ла Ла Ленд“ е омаж до други постари и помалку или...

Копола ќе прави видео игра според ,,Апокалипса сега”

Американскиот режисер Френсис Форд Копола сака да направи видео игра инспирирана од неговиот филм Апокалипса сега, и бара фановите да го поддржат во тој...

Тајната на наочарите на Леонард од Big Bang Theory

Скоро цели 10 изминати сезони од Big Bang Theory, а тотално е можно да не ја знаете приказната за наочарите на Леонард. Во сон да ве...
video

Како се снимаше Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings е номиниран за Оскар за визуелни ефекти. Еве како тоа изгледаше зад завесите.

„Ла Ла Ленд“ го стигна рекордот на „Титаник“ – 14 номинации за Оскар

Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ доби 14 номинации за наградата Оскар и го изедначи рекордот на „Титаник“ од 1997 и „Се за Ева“ од 1950...

Емир Кустурица: Да се занимавате со политика на Балканот е како да стоите на...

Преземено од Радио МОФ Прославениот српски режисер Емир Кустурица изјави дека себеси не се гледа во политиката и дека во денешно време да се занимаваш...
video

Danny Boy: Краток филм за тоа да се биде нормален меѓу будалите

Ако застануваш и погледнуваш околу себе и ништо не ти е јасно, од сам старт ќе знаеш дека филмчево ти е другар.

Ако 2016-та беше трејлер за хорор филм

- Британија тукушто ја напушти ЕУ.  - Што?! Зошто? - Никој не знае. Тие едноставно... ја напуштија.  Нема ни потреба да објаснуваме - едноставно, интернет веќе одамна се сложи...
- реклами -

Ново на 365