Култура

Со валкани игри до Оскарот

Оскарите не поминуваат без валкани игри, а најчеста форма е влијаењето врз групата на гласачи, поточно врз 6-те илјади членови на жирито кои одлучуваат кој ќе ја добие престижната награда.

Како Дизни ги прилагодува анимираните филмови за странска публика

Измени не се прават само заради јазичните бариери, туку и заради културните разлики.
video

Најдобрите визуелни ефекти се тие што не ги гледате

Иако визуелните ефекти во филмот напреднаа страшно многу во последниве години, повеќето ќе речат „А бе штознам, пак делува вештачки“. Но всушност, тоа се...

„Модерно“ општество

Брехт Ванденбрук - белгиски уметник кој брилијантно ја рефлектира потемната реалност од модерното општество. Следуваат илустрации што гледаат од поинаков агол.

Краток владин анти-ЛСД хорор филм од 1969 година

Во доцните 1960-ти, компанијата Lockheed Corporation (денес Lockheed Martin) - добавувач на владата на САД, која инаку се бавеше со воени летала, воена опрема, воена...

Фиктивните дроги во филмовите и литературата

Фантазијата е богата, па и со дроги. Некои би било фино да ги имаме, други би било катастрофа. За арно или за лошо, засега...

Кога уличните уметници ги „шминкаат“ сообраќајните знаци

Клет Абрахам, француски уличен уметник, е познат по тоа што ги „разведрува“ секојдневните сообраќајни знаци со неговиот необичен хумор. Негови оставштини ќе најдете ширум...

Ќе ни ја гасат омилената секција на IMDB.com

Не треба да објаснуваме што е IMDB.com, нели? Тие што не знаат, нема ни да ги интересира оваа вест. За добар дел од останатите следи...

Нееднаквоста за која знаеше дури и Платон, снимена со дрон

Во 380-тата година пред нашата ера, во четвртата книга од „Држава“, Платон напиша: „Секој град, колку и да е мал, е всушност поделен на...

Вистината за ретардацијата на денешната поп култура

Некогашната поп култура значеше масовно произведена култура наменета за конзумација од страна на масите. Денешната поп култура е само куп дијареја што нé прави мизерни. На многу...

Погледите на животот на еден 66-годишен диџеј

Лери Вајсман има 66 години, и работи како диџеј во Вилијамсбург во Бруклин, Њујорк. Го знаат како диџеј PreSkool.  Се преселил во Њујорк во 90-тите, а...

Вистинската приказна зад Midnight Express: Човекот што лежеше доживотна во Турција за шверц на...

Како што и самиот признава, Били Хејс ја раскажува истата „срање приказна“ веќе 40 години. Ама приказната е добра, а и Хејс добро ја...

Моќен перформанс: Оживување на уметност преку модерен танц

“Color of Reality” е краток филм направен од Alexa Meade, Jon Boogz и Lil Buck. Ужаснати од расните, политичките и социоекономските тензии кои ги исполнуваат вестите,...

ВИДЕО: 77 секунди здраво рапување во еден здив

Секоја недела, музичарот Mac Lethal („смртоносен“) прифаќа нов предизвик од неговите subscriber-и на YouTube. Еден од тие предизвици беше да рапува 90 секунди во еден...
- реклами -

Ново на 365