Астал

Швајцарски ланец супермаркети ќе продава бургери и ќофтиња од инсекти

Од следната пролет, швајцарскиот ланец супермаркети Coop ќе почне да продава бургери, ќофтиња и други слични производи, а направени од инсекти. Согласно швајцарскиот закон, необичните прехранбени...
video

Како да направиш чоколадна грамофонска плоча

Ако сакате да се правите фраери пред гости, особено деца (под услов да знаат што е грамофонска плоча). https://youtu.be/tu1MDoZyB9M?t=17

Ќе го биде ли кујнскиот нож од 1 долар, ако го наостриш?

Скратена верзија: http://i.imgur.com/nD24joW.mp4 Долга верзија:

Вака изгледа најстарото неотворено вино

Колку постаро виното, толку подобро, нели? Е па не и кога е too damn old, што би рекле Американците. Археолозите не знаат кога луѓето за прв...
video

Видео: Вегетаријанка јаде месо прв пат по 22 години

Обично еден вегетаријанец поминува низ повеќе фази: од долги периоди на веганство, па преку гадење од самата помисла на јадење на месо, па до гнев...
video

4 во 1: Хај-тек лажица (со мерица) на превиткување

Ако кујната ти е меѓу побитните нешта во животот, тогаш гарантирано ти треба лажицава. Инспирирана е од јапонската техника на виткање хартија - оригами,...

Миленијалците се криви што на светот му снемува кафе

Никогаш не сме пиеле повеќе кафе од сега. Порано ни одеше од рака да го истераме барем денот со едно турско. Сега, пукаш турско сабајле...

Амезаику: Сладок, сладок занает

Кога ќе ги споиш уметноста со занаетот, и кога така споени ќе ги замешаш во манџа од слатки, го добиваш Шинри Тезука. За себе вели дека е...

Турција во војна со Ерменија, ама за пица

Отворањето на два ерменски ресторани во Русија предизвика гнев во Турција, заради обидите популарното турско јадење, слично на пица, да биде претставено како ерменско...

Факт: Не знаеш да јадеш пица

Човек јаде пица додека е жив, а попат нешто и научува. Како на пример дека цело време погрешно ја јадел пицата. Настрана тоа што ептен...

Црвениот сок во месото не е крв

Додека многу луѓе го сакаат стекот „крвав“ т.е. средно-печен (меѓу кои и Доналд Трамп), други се плашат или барем се загрижени околу јадењето на месо...

Шампањот опијанува побрзо

Корелацијата меѓу меурчињата во шампањот и брзината на опивање е научно докажана. Истражувачите од универзитетот Сари во Велика Британија, го тестирале ефектот врз две групи доброволци. На...

Како да свариш идеално јајце како прав научник

Варењето јајца би требало да е најлесната кулинарска вештина на светот, нели? Ама не секогаш е: можеш да завршиш со гуменеста белка, „кредаста“ жолчка или половина белка...

Сокот од портокал е мит

Штом во реклама ќе се појави појадок, автоматски со него ќе видите и чаша сок од портокал, играјќи на картата дека природните сокови се одличен...

Плането, имаме проблем: Климатските промени му се закануваат на кафето

Климатските промени се баш серковци - веќе ги избелуваат коралните гребени, ни се заебаваат со храната, ни ги топат половите и слично, но еден...
- реклами -

Ново на 365