Златко П.

2802 ПОСТОВИ 2 КОМЕНТАРИ

Ќе му се вратиме ли на канибализмот?

Ако некогаш сте замислиле ситуација која би ве принудила на тоа да се оддадете на канибализам, веројатно сте помислиле на баш тешки околности. Да...

Вистински архивски снимки од „Денот Д“ и инвазијата на Нормандија

Сте го гледале „Спасувањето на војникот Рајан“, а сигурно знаете и за десантот во Нормандија. Но малкумина ги гледале вистинските архивски снимки од касапницата на Омаха Бич, кои се користени и од самиот Стивен Спилберг при снимањето на филмот.

Уникатна шведска компанија: 40 вработени, а ниту еден шеф

Многумина веднаш ќе се истрчаат дека без шеф ништо не бидува, ама не и вработените на шведската софтверска компанија Crisp.

Човекот што секој ден им носи вода и живот на животните...

Кога тлото ќе почне да се тресе под тркалата на неговиот камион полн со 3.000 галони свежа вода, слоновите, бафалата, антилопите и зебрите доаѓаат со трчање. Го познаваат по звукот на моторот.

Зошто Азијците јадат со стапчиња?

Еден од факторите е тоа што на Кина ѝ се случил популациски бум.

Малку познато: И пионите во шахот имаат свои имиња

Колку знаете за шахот? Ако сте фан, веројатно многу. Но дали знаевте дека некогаш одамна, секој од пионите имал свое име/титула?

Мотоциклистите носат штитници и на лактите. Еве зошто

Еден од најубавите моменти за гледање во трките со мотори е оној кога возачот е во самиот врв на свиокот, играјќи си со границите на балансот. Е тогаш...

Откачена симулација во прво лице што ќе ви долови колку е...

Да, сме виделе обиди реалниот размер да се прикаже во видео симулации, кои преку одзумирање се обидуваат да ги споредат големините и дистанците меѓу планетите. Но, оваа симулација е поинаква.

Бесплатни нешта на Интернет што треба да ги ѕирнете

Колку и да го користиме за глупости, интернетот е сé уште извонредно место каде што можете да најдете многу корисни нешта. И тоа бесплатни.

Зошто всушност е потребен Airplane mode додека летате?

Со така голем напредок во технологијата за време на летовите, зошто мобилните телефони сé уште се ограничени на Airplane mode т.е. „режим на летање“?

„Модерно“ општество

Брехт Ванденбрук - белгиски уметник кој брилијантно ја рефлектира потемната реалност од модерното општество. Следуваат илустрации што гледаат од поинаков агол.

Објаснето секое возило од колоната на американскиот претседател

Претседателската моторизирана безбедносна придружба е веројатно најсофистицираната форма на транспорт. И е логистички кошмар.

ВИДЕО: Генијалните раскрсници на Холандија

Дури и во некои од градовите со најразвиена велосипедска инфраструктура, велосипедските ленти завршуваат баш кога се најпотребни - пред раскрсниците. Не и во Холандија.

PewDiePie – фашист и говор на омраза, или жртва?

Има 27 години, но веќе е самосоздаден милионер - Феликс Шелберг, многу попознат како ПјуДиПај (PewDiePie), има над 53.5 милиони следачи на својот YouTube...

Краток владин анти-ЛСД хорор филм од 1969 година

Во доцните 1960-ти, компанијата Lockheed Corporation (денес Lockheed Martin) - добавувач на владата на САД, која инаку се бавеше со воени летала, воена опрема, воена...