Авто Плус

1053 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ
„Авто Плус“ е најстарата и водечка месечна ревија за автомобилизам, мотоциклизам и авто-мото спорт која веќе 18-та година опстојува на македонскиот медиумски простор.

Google и Waymo го тужат Uber поради украдена технологија

Google и ќерка компанијата на гиганти Waymo го тужат Uber поради украдена технологија за автономно движење на автомобили, која била изнесена од поранешен вработен...

BMW смисли како да го „надмудри“ Трамп

Германскиот производител на луксузни автомобили BMW Group има подготвен одговор, ако американскиот претседател Доналд Трамп ја исполни својата закана и воведе 35% такси за...

Лондон со нов данок за старите автомобили: 10 фунти дневно

Од октомври годинава, возилата произведени од пред 2005 година кои ќе сакаат да се сообраќаат низ Лондон, ќе се оданочуваат со нова такса.

Електромобилите на Tesla сами ќе одат на сервис

Во блиска иднина електричните модели на Tesla ќе одат сами на автомеханичар. Ова го потенцира шефот на германската филијала на американската компанија, Јохен Рудат. Рудат...

BMW подготвува 28 нови модели

Баварскиот производител предвидува до 2021 година да се пополни гамата со дури 28 возила. Тоа ќе бидат како целосно нови автомобили, така и модификации...

Женева 2017: BMW подготвува специјално купе

BMW подготвува лансирање на нова модификација на каросеријата M4, која ќе се распореди меѓу стандардниот модел и неговата хардкор-верзија M4 GTS. Машината беше откриена...

Во Кина годинава ќе се продадат над 800.000 електромобили

Автомобилскиот сектор предвидува продажба на над 800.000 електрични и plug-in хибридни изведби за оваа година, што е за 58% повеќе од реализација во 2016....

Сите модели на McLaren ќе бидат хибриди

Сите модели на британскиот производител на спортски автомобили McLaren Automotive ќе станат хибриди. Тоа треба да се случи најдоцна за 10 години - односно...

Интрига околу следниот шеф на Mercedes

Империјата Daimler има „нов престолонаследник“, коментираат германските медиуми, откако шефот на единица за камиони на компанијата, Волфганг Бернхард, поднесе оставка. До неодамна се сметаше...

Adidas ја обвини Tesla дека му го краде логото

Компанијата за спортски производи Adidas ја обвини Tesla Motors, откако беше констатирано прекршување на авторските права во новото лого на производителот на електрични возила. Тоа...

Автоплус: Се дружевме со новиот Peugeot 3008

Статијата е изворно објавена на Автоплус На покана на регионалниот дистрибутер за програмата на Peugeot, македонската компанијата Еуроимпекс, бевме дел од презентацијата на новиот кросовер 3008....

Шефот на Volkswagen објави крај на даунсаизинг моторите

Новите еколошки норми ставија крај на малите турбомотори кои нудеа многу повеќе моќ во малолитарските изведби. При обновувањето на Volkswagen Golf компанијата-производител ќе го замени...

Seat ја претстави петтата генерација на Ibiza

Шпанската марка Seat официјално ја претстави новата, петта генерација на субкомпактниот хечбек- Ibiza. Автомобилот доби дизајн во стилот на Leon, како и на првиот...

Познати финалистите за Светски автомобил на годината 2017

Организаторите на годишниов конкурс за Светски автомобил на годината ги објавија имињата на финалистите, од кои ќе се изберат победниците во шесте категории. Носителите...

Последниот Rolls-Royce Phantom VII е подготвен

По 13 години по појавата на Phantom VII, Rolls-Royce стави соодветен крај на производството на уникатната верзија. Последниот Rolls-Royce Phantom VII е порачан од познат...